Elektrostymulacja w pracy logopedy i neurologopedy

14 października, 2023

Elektrostymulacja to technika terapeutyczna, która wykorzystuje prąd elektryczny do stymulowania mięśni. Logopedzi i neurologopedzi wykorzystują terapię z wykorzystaniem prądu do stymulacji mięśni biorących udział w procesie mówienia, połykania, gryzienia i żucia. Jest to jedna z wielu narzędzi i technik, które można wykorzystać w celu poprawy funkcji mięśni twarzy, ust, gardła i krtani.

Elektrostymulacja w logopedii może być stosowana w przypadku różnych zaburzeń takich jak:

  1. Dysfagia: Elektrostymulacja może pomóc osobom z trudnościami w połykaniu, wzmacniając mięśnie zaangażowane w ten proces.
  2. Dysartria: To zaburzenie mowy spowodowane uszkodzeniem mięśni mowy lub nerwów kontrolujących te mięśnie. Elektrostymulacja może pomóc w wzmocnieniu osłabionych mięśni mowy.
  3. Inne zaburzenia mowy: Elektrostymulacja może być stosowana także w celu poprawy innych zaburzeń logopedycznych takich jak rozszczep podniebienia, nieprawidłowa artykulacja czy osłabiona praca mięśni języka.

Technika elektrostymulacji polega na przyklejeniu elektrod do określonych okolic obszaru ustno-twarzowego oraz szyji i dostarczaniu impulsów elektrycznych do mięśni lub nerwów. Te impulsy pomagają wzmocnić mięśnie i poprawić kontrolę nad nimi. Logopedzi, którzy używają elektrostymulacji, muszą być odpowiednio przeszkoleni i certyfikowani w jej stosowaniu, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność terapii.

Warto zaznaczyć, że elektrostymulacja w logopedii jest jednym z wielu narzędzi terapeutycznych i jest stosowana w połączeniu z innymi technikami logopedycznymi, takimi jak terapia mowy, ćwiczenia artykulacyjne, ćwiczenia połykania, trening karmienia i inne. Terapia jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta, a stosowanie określonych parametrów elektrostymulacji jest uzależnione od rodzaju i stopnia zaburzeń oraz decyzji terapeuty logopedycznego.

Jednym z dostępnych na rynku szkoleń z zakresu elektrostymulacji to szkolenie: „VitalStim®: zastosowanie elektrostymulacji i sEMG w zaburzeniach połykania oraz wybranych problemach logopedycznych”. Jest to kurs przeznaczony dla logopedów, neurologopedów, fizjoterapeutów i lekarzy.

Terapia z wykorzystaniem VitalStim® to wyspecjalizowana forma elektrycznej stymulacji nerwowo-mięśniowej (NMES), która została stworzona z myślą o leczeniu dysfagii poprzez reedukację oraz wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za połykanie. Jako terapia uzupełniająca przeprowadzana jest równocześnie z indywidualnie dobranymi ćwiczeniami.

Skuteczność VitalStim® została potwierdzona wieloma badaniami klinicznymi. Początkowo były one skoncentrowane na terapii zaburzeń połykania u dorosłych pacjentów po udarach. Nie trzeba było długo czekać na kolejne doniesienia i okazało się, że jest to również pożądany sposób terapii u pacjentów, którzy utracili funkcję połykania w wyniku stosowania radioterapii czy też po resekcjach niektórych części jamy ustnej lub krtani. Dziś jest to metoda szeroko stosowana w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Europie i Azji. Kilkunastoletnie doświadczenia w terapii VitalStim® dotyczą głownie osób dorosłych, ale również wśród terapeutów dziecięcych metoda ta cieszy się coraz większą popularnością.

Aparat VitalStim® posiada unikalną technologię, pozwalającą efektywnie wykorzystać prąd elektryczny do pobudzania mięśnipoprzecznie prążkowanych znajdujących się w okolicach krtani, jamy ustnej, twarzy i gardła. Ulegają one skurczom podczas rekcji mimicznych, mówienia, połykania i kaszlu. Z racji swojej funkcji, niewielkiego rozmiaru oraz budowy mięśnie te wymagają precyzyjnego narzędzia umożliwiającego dokładną aplikację bodźca pobudzającego tam, gdzie jest to wskazane. Jest to jeden z najistotniejszych czynników odróżniających urządzenia VitalStim® od innych, konwencjonalnych elektrostymulatorów dedykowanych do elektrostymulacji kończyn i tułowia.

Najbliższy termin wraz z miejscem szkolenia sprawdzisz tutaj -> https://terapeucinawalizkach.pl/szkolenie/vitalstim-zastosowanie-elektrostymulacji-i-semg-w-zaburzeniach-polykania-oraz-wybranych-problemach-logopedycznych/

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności