Mózgowe uszkodzenia widzenia i trudności wzrokowe uwarunkowane nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego w fizjoterapii i rehabilitacji wzroku.

Start szkolenia

  • Czas trwania: 2 dni

Sobota   – 8.30 – 16.00
Niedziela – 8.00 – 15.00

Program szkolenia

1. Rozwój widzenia na podłożu rozwoju motorycznego od urodzenia do 2 r.ż.
2. Zachowania dziecka wskazujące na problemy ze wzrokiem, które powinny zwrócić uwagę opiekunów.
3. W jaki sposób uszkodzenie wzroku wpływa na poszczególne obszary rozwoju.
4. Warunki konieczne do prawidłowego widzenia -podstawy fizjologii widzenia.
5. Czym się różni wada refrakcji od schorzenia wzroku.
6. Kiedy potrzebny jest terapeuta widzenia.
7. Trudności wzrokowe dzieci z zaburzoną stabilizacją centralną – co widzi fizjoterapeuta i kiedy wysyła do terapeuty wzroku.
8. CVI, zanik nerwu wzrokowego, uszkodzenie dróg wzrokowych, najczęściej spotykane schorzenia wzroku, zwłaszcza te, które towarzyszą zespołom genetycznym i wcześniactwu.
9.Wspomaganie rozwoju i rehabilitacji dziecka z CVI i uszkodzeniem dróg wzrokowych- podstawowe techniki wspomagające rozwój i rehabilitację dziecka słabowidzącego np. ROP.

W trakcie warsztatów oprócz zajęć teoretycznych, praktyczne ćwiczenia, analiza filmów w celu diagnostyki małego dziecka i demo z małym pacjentem.

Certyfikacja szkolenia

Każdy kursant otrzymuje

  • aktualną wiedzy od specjalistów w branży
  • certyfikat

Dla Kogo ?

  • fizjoterapeutów
  • logopedów, neurologopedów
  • psychologów
  • pedagogów
  • osób, które są zainteresowane tematyką
ZBACZ DOSTĘPNE TERMINY

Beata Wasicka

Instruktor koncepcji NDTBOBATH

mgr fizjoterapii, absolwentka kierunku fizjoterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Wykładowca akademicki, koordynator i założyciel Centrum Dziecka – Wczesna Interwencja Pediatryczna. Swoja karierę zawodową rozpoczynała w Ośrodku Wczesnej Interwencji w Gdańsku, gdzie pracowała 12 lat. Od początku swojej pracy podążała w kierunku koncepcji NDT Bobath.

Pierwszy swój kurs NDT Bobath ukończyła w 2008/2009 i w kolejnych latach pogłębiała swoją wiedzę i praktykę zgodnie z koncepcją Bobath i doszkalała się na licznych kursach i szkoleniach z tematyki rehabilitacji dzieci. Uczestniczyła w wielu szkoleniach zakresu terapii neurorozwojowej i wczesnej diagnostyki zaburzeń rozwoju m in.: General Movements Assessment – metoda Prechtla, , TIMP (Test of Infant Motor Performance) i innych oraz prowadziła wiele kursów doszkalających z tematyki fizjoterapii pediatrycznej. W 2019 roku ukończyła kurs NDT Bobath Basic po którym otrzymała uprawnienia nauczyciela koncepcji NDT Bobath.

 

Agata Hołubowicz

– mgr pedagogiki specjalnej, terapeuta widzenia, instruktor orientacji przestrzennej, oligofrenopedagog Pani Agata Hołubowicz ma wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi niewidomymi, słabowidzącymi z różnymi dodatkowymi niepełnosprawnościami. Prowadzi terapię dzieci w wieku niemowlęcym, przedszkolnym i szkolnym.
Diagnozuje widzenie u dzieci, wspomaga rozwój i funkcje wzrokowe.
Prowadzi terapię wzroku u dzieci z niewielkim stopniem niedowidzenia, które ze względu na problemy okomotoryczne, mają trudności szkolne w zakresie czytania i pisania.
Wiele lat pracowała w jedynym na Pomorzu Ośrodku Wczesnego wspomagania Rozwoju dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Sobieszewie, gdzie trafiają prawie wszystkie niewidome i słabowidzące dzieci z Pomorza.

Dostępne terminy

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności